Easter - 07.04

Czy wiecie, że Brytyjska Wielkanoc - Easter, zawdzięcza swoją nazwę celtyckej bogini wiosny Eostre, symbolizującej szczęście i narodziny? W dawanych czasach, w tym okresie żegnano zimę rozpalając wielkie ogniska. Od wieków symbolem wiosny na ziemiach brytyjskich był zając.

Brytyjską Wielkanoc rozpoczyna wolny od pracy Wielki Piątek - Good Friday. Tego dnia Brytyjczycy cieszą się czasem spędzonym wspólnie z rodziną. Świętują przez trzy kolejne dni. Jednak w odróżnieniu od Polski, w poniedziałek - Easter Monday otwarte są wszystkie sklepy, a w nich można szaleć na wyprzedażach. Anglicy nie znają tradycji oblewania się tego dnia wodą. Obca jest im także tradycja święcenia pokarmów. Organizują za to uliczne festiwale i rodzinne pikniki.

Do najważniejszych symbolów Wielkanocy należą czekoladowe jajka. Brytyjskie dzieci wierzą, że jeśli będą grzeczne wielkanocny zajęczek - Easter Bunny obdaruje je dużą ilością czekoladowych jajek. Bardzo popularne są zabawy z jajkami:

Egg hunt - polowanie na jajka ukryte przez rodziców w ogrodzie. Wygrywa ten, kto odszuka ich najwięcej. Ta zabawa ma miejsce w niedzielny poranek .

Rolling eggs - toczenie jajek. Wygrywa ten, którego jajko rozbije się jako ostatnie.

Pace - egging - dzieci chodzą od domu do domu prosząc o czekoladowe jajka. W zamian za słodki podarek śpiewają piosenkę, w której obiecują nie pojawić się aż do następnej Wielkanocy.

Do innych tradycji należy pieczenie drożdżowych bułeczek z przypawami i rodzynkami, ozdobionych lukrem w kształcie krzyża - hot cross buns, ozdabianie kapeluszy symbolami wielkanocnymi - Easter bonnet, taniec odganiający złe moce zimy (porównywany do naszego topienia Marzanny) - Morris Dancing.

Teraz kiedy znacie już fakty związane z Wielkanocą, zapraszam Was do zabaw ruchowych na podstawie tradycyjnych brytyjskich zabaw, o których mowa wyżej.

"Ukryte jajeczka" - przygotujcie z rodzicami jajeczka zrobione z kulek z folii aluminiowej. Rodzice chowają jajeczka w różnych miejscach w domu, a zadaniem dzieci jest ich odnalezienie.

"Egg challenge" - Ugotujcie jajko na twardo, przygotujcie łyżkę. Dziecko trzyma jajko na łyżce przed sobą. Rodzic wydaje polecenia. Wygrasz, jeśli nie upuścisz jajka! Jump (dżamp) – skacz, sit down (syt dałn) - usiądź,  Stand up (stend ap) – wstań, turn around (tern erałnd) – obróć się, shake your head (szejk jor hed) – potrząsaj głową.